Czy jest możliwość starania się o jakąś rentę?

Witam.Od 3 lat borykam sie z silnymi bolami kregoslupa szyjnego,na RM wyszlo mi ze mam jakies zaostrzenia,uwypuklenia i ognisko na C5,6,7.Szyja reaguje strasznie na nagle zmiany temperatury,powietrza,robi sie jakby ucisk i wtedy czuje sie jakbym mial stan przedzawaowy,boli przelyk,mostek,strasznie szybko bije serce.Czy jest mozliwosc starania sie o jakas rente lub swiadczenie rechabilitacyjne,bole sa nie do wytrzymania?Chcialem nadmienic ze mialem roznego typu rehabilitacje i nic nie pomaga,nie idzie normalnie funkcjonowac.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana wtedy, kiedy Pana schorzenie – w tym wypadku silne dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa szyjnego, ból przełyku – uniemożliwiają możliwość wykonywania swojego zawodu lub podjęcia pracy zarobkowej w ogóle. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że objawy choroby są dokuczliwe i trwałe i nie występują wyłącznie okresowo. Stan zdrowia przekłada się na to, że nie może Pan podjąć jakiejkolwiek pracy. Jednak oceny stanu zdrowia w przypadku wnioskowania o rentę dokonuje bezpośrednio lekarz orzecznik ZUS; dodatkowo do uzyskania renty potrzebny jest odpowiedni staż pracy.

Żeby ubiegać się o rentę trzeba złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dołączyć druk zaświadczenia lekarskiego oraz dokumenty potwierdzające chorobę i podejmowane leczenie (historię choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji). Lekarz orzecznik na podstawie zebranych wiadomości decyduje o tym, czy u Pana występuje niezdolność do pracy oraz na jaki okres zostanie przyznana renta. Jeśli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, to najczęściej dotyczy ono pracowników - jest to kontynuacja pobierania zasiłku chorobowego, jeśli stan zdrowia pracownika rokuje na odzyskanie sprawności i powrót do pracy.

Przede wszystkim jednak zalecam wizytę w poradni leczenia bólu, w której specjaliści dobiorą Panu leki w taki sposób, by przynieść ulgę i umożliwić codzienne funkcjonowanie.

Tematy bólu szyi i sposobów radzenia sobie z bólem zostały również poruszone w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-szyi-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie,

https://portal.abczdrowie.pl/wiemy-na-co-moze-wskazywac-bol-szyi,

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kompendium-wiedzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.