Nowotwór a leczenie kanałowe zębów

Witam. Ostatnio w necie przeczytałam, że istnieje podobno związek między rakiem a zębami leczonymi kanałowo. Mam parę zębów przeleczonych kanałowo, nie dają żadnych objawów, odwiedzam stomatologa. A teraz zaczęłam się bać. Czy mam usunąć te zęby? Czy zagrożenie jest realne?

Zęby prawidłowo przeleczone kanałowo w dalszym ciągu mają w swoich maleńkich kanalikach bocznych grzyby, bakterie gnilne itp. wprowadzające do organizmu toksyny i drobnoustroje chorobotwórcze. Jak bardzo będzie to szkodliwe dla organizmu - zależy od Pani genów, trybu życia, diety, środowiska itd. Sam mam 4 zęby leczone kanałowo - ale regularnie poddaję się detoksykacji. Życie to sztuka kompromisu. Pozdrawiam

Lek. dent. Marcin Dolecki

nigdy nie możemy na 100 procent zagwarantować że bakterie i miazga zostały w całości usunięte - wynika to z anatomii systemu kanałów korzeniowych; dlatego każdego zęba, nawet najlepiej przeleczonego, należy traktować jako potencjalne źródło zakażenia
na rozwój nowotworów wpływa bardzo wiele czynników
proszę rozważyć czy lepiej kontrolować zęby czy lepiej ich nie mieć
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk