Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nuva ring - wypadanie płatka zastawki mitralnej

witam, Opisze swoją historię. Przez dwa miesiące stosowałam tabletki anytkoncepcyjne Yasminelle- ale wystąpiły u mnie skutki uboczne - kłucie w nodze, przyspieszone bicie serca i skok ciśnienia do 140/90 - odstawiłam tabletki Przy okazji wykryto u mnię wypadanie płatka zastawki mitralnej. Mialam dwumiesięczną przerwę w antykoncepcji hormonalnej. Zaproponowano mi NuvaRing, który używam od kwietnia- obecnie jestem w trakcie 3 krążka. Ostanio odczuwam jednak duszność (tzn. uczucie kiedy zaczynam myśleć o oddechu), badania d-dimery,ktore robilam pod koniec marca wyszły w normie-0,38 ug/ml przy wartości refernecyjnej [<0,50>}, czasem występuje też u mnie przyspieszone bicie serca, złaszcza po nieprzespanej nocy bądź dłuższym zmęczeniu np. sesja. Czy wypadająca zastawka jest przeciwwskazaniem do używania antykoncepcji hormonalnej? Czy dolegliwości te powinnam wiązać z krążkiem? Czy powinnam dalej stosować NR? Jak często powinnam powtarzać badania? I jak często/szybko pod wpływem hormonów mogą one ulec pogorszeniu? Dodam, iż obawiam się zakrzepicy. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

NuvaRing to metoda antykoncepcji hormonalnej. Hormony uwalniane są z krążka znajdującego się w pochwie ale dostają się do krwi tak jak w przypadku tabletek.
Dlatego zarówno działania niepożądane jak i przeciwskazania są takie same jak przy tabletkach antykoncepcyjnych.
Jeśli więc źle znosiła Pani stosowanie tabletek, tak samo może być podczas stosowania NuvaRing.
Ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych również występuje podczas używania pierścienia. Dlatego też jeżeli nadal odczuwa Pani duszność proszę koniecznie zgłosić to swojemu lekarzowi. Badanie stężenia d-dimerów nie jest jedynym badaniem jakie wykonuje się w celu zdiagnozowania zatorowości płucnej.
Lekarz po zbadaniu Pani i zapoznaniu się z badaniami dodatkowymi zadecyduje o dalszym postepowaniu oraz zleci termin powtórzenia badań.

Jeżeli okaże się, że występują u Pani zaburzenia układu krzepnięcia lub przebyła Pani incydent zakrzepicy, jest to przeciwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej (także NuvaRingu)
Wypadanie płatka zastawki mitralnej bez zaburzeń hemodynamicznych i zaburzeń rytmu serca nie stanowi przeciwskazania do stosowania NuvaRingu.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy