O czym może świadczyć podwyższony wynik CRP?

Witam, mam zapalenie trzustki. Po wyjsciu ze szpitala mialam zalecana diete lekkostrawna, dodam również, że wypisano mnie ze szpitala z podwyższonymi amylazami w moczu do 8000 mimo wszystko w ciagu miesiaca udało mi się dietą i kreonem obniżyc ten wynik do 700. Rozpoczęłam drugi etap diety, poszerzając posiłki o produkty typu czerstwy chleb, gotowane lub uparowane mięso w stałej formie czy pure z ziemniaków, chudy ser biały. Było dobrze, nie czułam wzdęć ani bólu przez jakieś 3 tygodnie. Jednak od 3 dni odczuwam silniejsze bóle w nadbrzuszu i plecach. Jadam naprawde lekko, teraz powróciłam do zaleceń szpitalnych i staram się blendować pokarm, aby był łatwiej przyswajalny. Robiłam badania CRP i jest podwyższone 10,80. Co może o tym świadczyć?.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

O czym świadczy podwyższone ob i crp?

Witam serdecznie. Jestem 27-letnia kobietą. Po okresie nawracających ok. 3 miesiące stanach podgorączkowych oraz bólach pleców w okolicy lędźwiowej dostałam gorączki, dochodzącej do 40 st. Trwała ona 1 dzień, po czym ustąpiła. Cały czas czuję się osłabiona. USG jamy brzusznej wyszło w porządku. Proszę o interpretację wyników: morfologia WBC 4,5 (4,0-10,0), LYM% 41, 5 (20,0-40,0), MID% 5,4 (1-15), GRAN% 53,2 (50-70), LYM 1,9 (0,6-4,1), MID 0,2 (0,1-1,8), GRAN 2,4 (2,0-7,8), RBC 5,48 (3,5-5,5), HGB 14,6 (11-16), HCT 40,7 (36-48), MCV 74,4 (80-99), MCH 26,6 (26-32), MCHC 35,8 (32-36), RDV-SD 31,6 (37-54), RDV-CV 12,5 (11,5-14,5), PLT 227 (150-450), MPV 8,5 (7,4-10,4), PDW 11,0 (10-17), PCT 0,19 (0,10-0,28), P-LCR 12,0 (13-43), OB- 37mm, CRP- 12, wzmożony urobilinogen w moczu.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani!

W badaniu morfologii krwi zwraca uwagę obniżona objętość erytrocytu (krwinki czerwonej). Częstą przyczyna tego stanu, prowadzącą do niedokrwistości, jest niedobór żelaza, warto więc oznaczyć jego stężenie we krwi oraz wykonać badania tzw. gospodarki żelazowej. Proszę jednak pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa przyczyna.

Zwiększone stężenie urobilinogenu w moczu stwierdzane jest m.in. w żółtaczce mechanicznej oraz miąższowej.

Podwyższone wykładniki stanu zapalnego w połączeniu ze stanami podgorączkowymi i/lub gorączką zawsze muszą niepokoić i wymagają diagnostyki. Absolutnie nie należy ich lekceważyć. Doradzam niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza i przedstawienie mu objawów. Konieczny będzie dokładny wywiad, badanie przedmiotowe oraz badania diagnostyczne.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

O czym może świadczyć wynik CRP i PSA?

Mam takie pytanie. Byłem wykonywać badanie CRP i PSA. Badanie CRP wyszło mi 0,72 a zakres referencyjny to 0,00-5,00, zkolei badanie PSA wyszło mi 1,480 a zakres referencyjny wynosi 0,000-1,400. Jak mam takie coś zinterpretować? 
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Wynik CRP - świadczy o stanie zapalnym - tu jest w normie. Badanie PSA rzadko wykonują mężczyźni w tak młodym wieku ( rak prostaty mało prawdopodobny), miał Pan powód?. Natomiast poważnym zagrożeniem jest tu rak jądra - wskazana pilna wizyta u urologa! Wynik PSA zależy od wielkości gruczołu krokowego i norma jest dość indywidualna. Dla palaczy papierosów norma podwyższona jest z 4 do 5.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty