OB 120 i gorączka po wymianie zastawki

Witam. Od operacji mojej mamy minęły niespełna dwa miesiące - miała wymienianą zastawkę mitralną i plastykę trójdzielnej. Od tamtej pory dwukrotnie zdarzyło się, że miała gorączkę w granicach 38 stopni i OB 120. Internista i kardiolog są zdziwieni tą gorączką, nie podają żadnej możliwej przyczyny. Nie wiemy, co robić. Przed operacją serca u mamy wykryto cystę na jajniku, czy możliwe, że to od tego? Czy to może być nowotwór? Co powiedzieć lekarzowi - żeby zlecił jakieś inne badania i ustalił przyczynę? Dziwi ich tylko gorączka, a na temat OB w ogóle się nie wypowiadają, dopiero na tym forum wyczytałam, że OB powyżej 100 to prawdopodobnie nowotwór. Bardzo proszę o radę.

ponad rok temu

Jak wygląda wszczepienie sztucznej zastawki?

Zabiegiem, który poprawia komfort życia osób borykających się z pewnymi chorobami serca, jest z całą pewnością wszczepienie sztucznych zastawek. Prof. Andrzej Biederman wyjaśnia, na czym polega wykonanie tego zabiegu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Rzeczywiście, tak jak Pani napisała, przyspieszony odczyn Biernackiego (OB) powyżej 100 mm jest sygnałem alarmowym i wymaga diagnostyki. Jest to jednak parametr niespecyficzny, którego przyspieszenie utrzymuje się przez długi czas po powstaniu stanu zapalnego. Byłbym ostrożny w braniu jego pod uwagę w różnicowaniu przyczyn dolegliwości, gdyż nie można zapomnieć o przebytej operacji kardiochirurgicznej, która wiąże się zawsze z powstaniem dużego odczynu zapalnego, i co za tym idzie, za przyspieszeniem OB.

Przyczyna gorączki o nieustalonej etiologii jest trudna do wykrycia. Niepokojąca jest wtedy, gdy trwa długo, gdy ma tzw. trawiący przebieg itp. Wśród badań, które powinno się wykonać w przypadku Pani mamy, uważam za celową konsultację ginekologiczną i dentystyczną. W przypadku torbieli jajnika podstawowa jest obserwacja dynamiki wzrostu zmiany w badaniu ultrasonograficznym, które pozwala też ocenić pewne cechy morfologiczne pomocne w ocenie charakteru zmiany. Dodatkowo w każdym przypadku zmiany na jajniku należy wykonać oznaczenie markera nowotworowego Ca-125. Należy pamiętać, że nie jest on swoisty dla raka jajnika i że jego podwyższenie występuje też w innych stanach. Proponuję zgłosić się powtórnie do lekarza prowadzącego z sugestią podanych powyżej konsultacji i badań. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty