OB 120 i gorączka po wymianie zastawki

Witam. Od operacji mojej mamy minęły niespełna dwa miesiące - miała wymienianą zastawkę mitralną i plastykę trójdzielnej. Od tamtej pory dwukrotnie zdarzyło się, że miała gorączkę w granicach 38 stopni i OB 120. Internista i kardiolog są zdziwieni tą gorączką, nie podają żadnej możliwej przyczyny. Nie wiemy, co robić. Przed operacją serca u mamy wykryto cystę na jajniku, czy możliwe, że to od tego? Czy to może być nowotwór? Co powiedzieć lekarzowi - żeby zlecił jakieś inne badania i ustalił przyczynę? Dziwi ich tylko gorączka, a na temat OB w ogóle się nie wypowiadają, dopiero na tym forum wyczytałam, że OB powyżej 100 to prawdopodobnie nowotwór. Bardzo proszę o radę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Rzeczywiście, tak jak Pani napisała, przyspieszony odczyn Biernackiego (OB) powyżej 100 mm jest sygnałem alarmowym i wymaga diagnostyki. Jest to jednak parametr niespecyficzny, którego przyspieszenie utrzymuje się przez długi czas po powstaniu stanu zapalnego. Byłbym ostrożny w braniu jego pod uwagę w różnicowaniu przyczyn dolegliwości, gdyż nie można zapomnieć o przebytej operacji kardiochirurgicznej, która wiąże się zawsze z powstaniem dużego odczynu zapalnego, i co za tym idzie, za przyspieszeniem OB.

Przyczyna gorączki o nieustalonej etiologii jest trudna do wykrycia. Niepokojąca jest wtedy, gdy trwa długo, gdy ma tzw. trawiący przebieg itp. Wśród badań, które powinno się wykonać w przypadku Pani mamy, uważam za celową konsultację ginekologiczną i dentystyczną. W przypadku torbieli jajnika podstawowa jest obserwacja dynamiki wzrostu zmiany w badaniu ultrasonograficznym, które pozwala też ocenić pewne cechy morfologiczne pomocne w ocenie charakteru zmiany. Dodatkowo w każdym przypadku zmiany na jajniku należy wykonać oznaczenie markera nowotworowego Ca-125. Należy pamiętać, że nie jest on swoisty dla raka jajnika i że jego podwyższenie występuje też w innych stanach. Proponuję zgłosić się powtórnie do lekarza prowadzącego z sugestią podanych powyżej konsultacji i badań. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.