Czy OB = 11 to powód do zmartwień?

Witam! Mąż odebrał dziś wyniki badań niezbędne do pracy. I tak: HGB 14,9, cukier 82, a ob 11 po 1 godz. Laborantka powiedziała mu, że wyniki są dobre. A co z 0B? Norma jest chyba do 8. Mąż ma 30 lat. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. dymna1
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki podane przez Panią, rzeczywiście nie są niepokojące. Tak nieznacznie przedłużony Odczyn Biernackiego (OB) może być związany z lekkim stanem zapalnym. Może mąż przechodzi jakieś przeziębienie? Czy ma wyleczone zęby?

Odczyn Biernackiego jest bardzo niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego, przy czym za alarmowe uznaje się wyniki trzycyfrowe.

Proszę się nie niepokoić, wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.