Co oznacza TSH i OB?

Witam, mam 16 lat, ostatnio robiłam sobie badania, ale nie wiem, co one oznaczają: hematokryt 41%, hemoglobina 12,7 g/100, krwinki czerwone 4305000 µl, krwinki białe 6000 µl, wsh 0,98, OB,7/15. Nie rozumiem dwóch ostatnich wyników. Co to jest wsh?
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki podane przez Panią są prawidłowe dla wieku. Jeśli chodzi o wsh, prawdopodobnie został popełniony błąd na wyniku badania, i zapewne chodzi o TSH, czyli hormon tyreotropowy, jego oznaczenie pozwala ocenić pośrednio funkcję tarczycy. Norma wynosi od 0,4 do 4,0, tak więc w Pani przypadku wynik jest prawidłowy. OB, czyli odczyn Biernackiego, jest to niespecyficzny wskaźnik stanu zapalnego. Oznacza się go, mierząc opad składników morfotycznych krwi po godzinie (czasem po 30 min lub 2 godzinach). Pani wynik wskazuje, że wykonano pomiary po godzinie i po 2 godzinach. Oba wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.