Poziom OB

Witam serdecznie! Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą mojej córki, która ma 12 lat. Od chwili urodzenia, co roku, regularnie ma wykonywane wszystkie badania kontrolne, m.in. morfologię z rozmazem, pełną biochemię (ALAT, ASPAT, cholesterol, poziom żelaza itd.), CRP, jak również OB. Jest ogólnie zdrowym dzieckiem. Gdy była mała, wykryto u niej cytomegalię w klasie JGM (ja również ją posiadam). Tata Kornelii ma łuszczycę, ale u córki nie zauważyliśmy, jak na razie, zmian na skórze. Jeszcze nie miesiączkuje. Zęby zdrowe. W tej chwili wszystkie badania są w normie, praktycznie nie ma żadnych odchyleń, jednak OB wynosi 35. Przeanalizowałam wszystkie badania, które miała wykonywane, zawsze OB od urodzenia jest dwucyfrowe - waha się od od 14 do 38. Czy pwinnam zwrócić się z tym problemem do specjalisty? Drugie pytanie: do jakiego? Czy jednak powinnam dać jej święty spokój i potraktować to, jak jej swoisty urok? Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przytoczone wartości OB nie są prawidłowe i nie należy przyjmować ich za normę, lecz poszukiwać przyczyny. W toku diagnostyki może się okazać, że etiologia jest nieznana, jednak jej nie wdrożenie może okazać się w przyszłości poważnym zaniedbaniem. Biorąc pod uwagę już wstępne, bardzo ograniczone informacje z wywiadu (łuszczyca u ojca dziecka), można podejrzewać utajony narazie, przewlekły proces zapalny, być może autoimmunologiczny. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż istnienie takiego procesu w organizmie może nie powodować objawów nawet przez całe życie człowieka, bądź też ujawnić się w pewnym wieku. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwych przyczyn przyspieszenia odczynu Biernackiego. Wskazane jest zgłoszenie się do pediatry, który zacznie od zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego uzupełnionego badaniem dziecka. Dopiero informacje uzyskane w ten sposób powinny skłonić do obrania kierunku dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam