Obecność wirusa HPV16 a szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy

Mam 36 l. Stwierdzono u mnie obecność wirusa HPV16 co mam dalej robić. Badanie histopatologiczne OK! nie ma żadnych zmian rakowych. Czy mam się zaszczepić przeciwko rakowi szyjki macicy i czy to coś da w przypadku gdy mam wirusa. Na jak długo ewentualnie chroniłaby mnie szczepionka?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Na szczepienie jest już za późno. Nie będzie ono skuteczne. Musi Pani regularnie wykonywać cytologię szyjki macicy i pozostawać pod opieką poradni ginekologicznej.