Obfite krwawienia i mięśniak macicy a wskazania do stosowania leku Cyclonamina

Dzień dobry. Mam 45 lat Od kilku tygodni bardzo dokuczały mi ból w dole brzucha i dolnego odcinka pleców. Ponadto dużym problemem były zawsze dla mnie bardzo obfite miesiączki. Poszłam wiec do ginelokoga który po badaniu stwierdził u mnie  mięśniaka macicy. Lekarz przepisał mi lek cyclonamina. Po przyjściu do domu przeczytałam ulotkę załączona do leku w której było napisane że leku tego nie należy jednak stosować w przypadku mięśniakow macicy. W związku z tym nie wiem czy mam go zażywac czy nie?Nie wiem czy lekarz się pomylił czy ja żle interpretuje wskazania zawarte w ulotce.  Jaki wpływ na mięśniaki ma ten lek? Bardzo prosze o rade co mam robić.

Witam.
Cyclonamina nie jest skutecznym lekiem w obfitych miesiączkach. Stosuje się współcześnie Exacyl + Mefacit.
A tak w ogóle to należy rozważyć leczenie bardziej przyczynowe (czyli mięśniaki) a nie objawowe (obfite miesiączki). Wbrew ogólnie utartej opinii nie tylko jest to zabieg operacyjny.
Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Cyclonamina jest to lek, którego substancją czynną jest etamsylat. Ma on działanie przeciwkrwotoczne, ochronne na naczynia krwionośne oraz zmniejsza ich przepuszczalność. Skraca czas krwawienia, nie wywierając przy tym wpływu na czas protrombinowy i inne parametry krzepnięcia. Mechanizm działania leku nie został do końca wyjaśniony. Używa się go przy obfitych krwawieniach. W Pani przypadku przy obfitych miesiączkach.

Mięśniaki powinno się leczyć przyczynowo. To wcale nie zawsze oznacza wycięcie macicy. Jeśli mięśniaki są małe i nie sprawiają kłopotów, zwykle się ich nie usuwa. Ale trzeba je regularnie kontrolować (najlepiej co pół roku), by sprawdzać, czy się nie powiększają. Zazwyczaj wykrywa sieje przypadkowo w badaniu usg.

Duże mięśniaki, dające dolegliwości kwalifikuje się do resekcji.W niektórych prywatnych klinikach wykonuje się zabiegi polegające na punktowym niszczeniu mięśniaka poprzez uszkodzenie zaopatrujących go naczyń krwionośnych, takie jak embolizacja, termoterapia laserowa, mioliza, kriomioliza. Te metody leczenia nadają się jednak tylko w przypadku pojedynczych mięśniaków.

Istnieje też lek doustny octan uliprystalu. Jest on skuteczny, zmniejsza mięśniaki. można stosować do dwukrotnie u jednej pacjentki. Wkładki domaciczne z hormonami mogą zmniejszyć krwawienie. Dzieje się tak tylko w przypadku małych guzów. Proszę zgłosić się do ginekologa i omówić dalsze leczenie..