Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Objawy depresji a przyjmowane hormony...

Witam, mam 21 lat i jestem kobietą. Od paru miesięcy stosuję LUTEINĘ (Progesteronum) (w sumie 18 tab. w jednym miesiącu po 50 mg) - ze względu na zaburzenia hormonalne. Do końca kuracji zostało mi jeszcze jakieś 3 miesiące - o ile lekarz mi nie przedłuży. Od pewnego czasu zauważyłam u siebie objawy depresyjne: przede wszystkim częsty płacz, smutek, brak motywacji do działania, życia, obojętność, rozdrażnienie, niekiedy bezsenność i unikanie kontaktów z ludźmi. Oczywiście są też normalne momenty i wtedy czuję się dobrze - jednak ostatnio bardziej przeważają te gorsze objawy, które opisałam wcześniej.

Kiedyś, jak nie przyjmowałam tych tabletek, to też miałam czasem różne wahania nastrojów i przygnębienia, ale jeszcze nigdy nie miałam aż takich objawów jak teraz. Moje pytanie brzmi, co w związku z tą sytuacją powinnam teraz zrobić? Czy odstawić hormony, bo nasilają mi takie stany, czy powinnam brać coś na depresję i jednocześnie hormony? Czy depresja wyszła akurat przypadkowo podczas tego leczenia i mimo wszytko powinno się pójść do specjalisty, bo mam skłonności do tej choroby? Jak to wszytko rozumować?

Jest jeszcze jeden problem, a mianowicie nie potrafię określić jednego głównego problemu odpowiedzialnego za moje humory. Wiele rzeczy mi nie odpowiada w sobie, a wiem z doświadczenia!, że u psychologa trzeba podać główny powód przyjścia. Nie mam najmniejszej ochoty z kimś rozmawiać o swoich problemach, za dużo tego wszystkiego. Poza tym, jakbym zaczęła mówić o swoich problemach, to z pewnością bym się rozkleiła jak małe dziecko:(, a to zbyt kompromitujące w takim wieku. Bardzo proszę o pomoc i porady, z góry bardzo dziękuję.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Czy wszystkie kobiety mogą być poddawane HTZ?

Szanowna Pani,

Opisane przez Panią objawy: wahania nastroju, drażliwość, smutek i przygnębienie, mogą pojawić się w trakcie leczenia Progesteronem. Powinna Pani niezwłocznie omówić je ze swoim lekarzem endokrynologiem, gdyż tylko mając świadomość męczących Panią dolegliwości, może on dobrać najodpowiedniejszy preparat, dawkę i sposób podawania. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać także po wyrównaniu zaburzeń hormonalnych i zakończeniu leczenia endokrynologicznego, doradzałabym również konsultację z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy