Obliczenie wieku ciąży

Witam! Czy wiek ciąży interpretowany wg badania beta-hcg jest liczony od 1 dnia ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia? Wczoraj (23.06.12) odebrałam wynik - 16120 mlu/ml, czyli ok. 7 tydz. ciąży. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 01.05.12, czyli 8 tyg temu. W 36 dniu cyklu nie dostałam okresu. Zrobiłam badania beta-hcg, wynik 0,5. Poszłam do ginekologa, dostałam progesteron na wywołanie menstruacji. Brałam przez tydzień ale potem przez kolejne 2 tyg. nie dostałam menstruacji. Wiec ponownie zrobiłam badane hcg i tym razem, jak pisałam powyżej 16120. Rozumiem, że w takim razie do zapłodnienia musiało dojść już po pierwszym badaniu hcg, a wiek ciąży jest liczony od 1 dania ostatniej miesiączki?

Witam serdecznie! Wiek ciąży zwykle, o ile nie jest napisane inaczej, liczony jest od dnia ostatniej miesiączki. Oznaczenie dnia zapłodnienia u kobiet nie obserwujących swoich cykli jest niemal niemożliwe. Dotyczy to również interpretacji stężeń gonadotropiny kosmówkowej. Jak zapewne Pani zauważyła normy dla jednego tygodnia ciąży są bardzo rozległe. Nie można zatem dokładnie interpretować dnia zapłodnienia. W analizie wyników betaHCG najistotniejsze są dla nas przyrosty stężeń, nie wartości bezwzględne. Gonadotropina kosmówkowa zaczyna być produkowana 48 godzin po zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy, co zwykle ma miejsce w 6-8 dniu po owulacji. Wydaje się zatem, że pierwsze oznaczenie miało miejsce właśnie w tym okresie. Pozdrawiam