Poziom beta HCG a wiek ciąży

Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć czy na podstawie poziomu HCG i badania USG mogę dowiedzieć się, który to tydzień ciąży, a szczególnie zależy mi na odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia? B-HCG wynosił 5 października 6745mIU/ml, natomiast CRL dn. 21 października 16 mm, co lekarz powiedział, że jest to 8 tydzień ciąży. Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego powiedział, że to jest 8 tydzień ciąży, a dziecko istnieje 6 tyg.? Rozumiem, że 8 tydzień liczony jest od dnia ostatniej miesiączki, jednak 8 tygodni wstecz wypadałoby na 26.08, jednak miesiączkę ostatnią miałam 2.09, czyli tydzień później. Czy jest to tak jak lekarz mówił, po wielkości zarodka, czy to się liczy od dnia rzeczywistej miesiączki? Bardzo proszę o pomoc, o ile to możliwe jest w odpowiedzi na to pytanie, jak najdokładniej to możliwe, kiedy mogło dojść do zapłodnienia i ile ma zarodek tygodni (zaczętych czy skończonych już)? Pozdrawiam.

Witaminy w ciąży

Witam serdecznie!

Niestety, jeżeli nie prowadziła Pani obserwacji śluzu w ramach metody objawowo-termicznej niemożliwe jest dokładne ustalenie daty owulacji, a tym samym dnia zapłodnienia. Nie podaje Pani również dat stosunków, co mogłoby choć w małym przybliżeniu podpowiedzieć, które zbliżenie doprowadziło do zapłodnienia.

Długość CRL na ostatnim badaniu USG odpowiada dokładnie 8 tygodniowi ciąży (8 tyg 0 dni). Proszę jednak pamiętać, że badanie to nie jest idealne. Przyjmuje się, że uzyskany wynik może różnić się nawet o 5 dni.

Wynik betaHCG odpowiadał z kolei 5-7 tygodniowi ciąży. Jak przeanalizuje Pani wartości referencyjne dla betaHCG w kolejnych tygodniach ciąży, zauważy Pani, że normy te zazębiają się, dlatego niemożliwe jest dokładne ustalenie tygodnia ciąży wyłącznie na podstawie badania laboratoryjnego.

Jak słusznie Pani zauważyła, tydzień ciąży liczony jest od pierwszego dnia miesiączki. Do zapłodnienia dochodzi w dniu owulacji, która najczęściej pojawia się po 14 dniach. To właśnie z tego powodu ciąża jest 8-tygodniowa, mimo że zarodek ma zaledwie 6 tygodni.

Zauważyła Pani również, że wiek ciąży nie odpowiada wiekowi wyliczonemu na podstawie USG. Jest to stosunkowo częsta sytuacja, głównie u kobiet miesiączkujących nieregularnie.
Wspomniane krwawienie mogło być Pani właściwym okresem (wtedy mamy do czynienia z niedokładnym badaniem USG) lub być jedynie plamieniem. Warto bowiem zauważyć, że u sporej grupy pacjentek pojawiają się cykliczne krwawienia przez cały pierwszy trymestr ciąży).
Pozdrawiam