Jak obliczyć dzień zapłodnienia?
Witam, pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 5.03.11. Ostatnie pół roku miesiączki są regularne 28-30 dni. Wg USG z 3 czerwca CRL wynosi 60.1 mm, a wiek ciąży szacowany jest na 12+3 dni. Czy na podstawie tych danych można określić, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
W dniu badania była Pani w 12 tygodniu i 6 dni ciąży licząc wg daty ostatniej miesiączki. Długość ciemieniowa-siedzeniowa faktycznie odpowiada 12 tyg. i 3 dniom. Na podstawie analizy obu wyliczeń możemy wysunąć podejrzenie, że do zapłodnienia doszło między 20 a 23 marca. Niestety niemożliwe jest dokładne ustalenie dnia zapłodnienia, ze względu na fakt, iż nie znamy dnia Pani owulacji. Proszę także pamiętać, że do zapłodnienia może dojść każdą porcją nasienia złożoną w przeciągu 6 dni przed owulacją.
Pozdrawiam