Obniżenie działania tabletki antykoncepcyjnej?

Załóżmy, że w następujących po sobie dniach przyjęłam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, w godzinach : 18:00, 20:00, 17:30, 19:00 . Moja stała pora przyjmowania tabletki: 17:00. W ulotce jest podane, że w przypadku pominięcia tabletki należy przyjąć ją w czasie do 12 godzin od stałej pory, a następną przyjąć o stałej porze. Jak widać to nie nastąpiło (jednego dnia godzina 18:00, drugiego 20:00). Czy mam powody do obaw? Czy takie różnice czasowe mają jakiś wpływ? A co jeśli chodzi o codzienne różnice w przyjmowaniu w zakresie pół godziny? Tj. przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej w zakresie 17:00 - 17:30?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjmuje się, że opóźnienia przyjęcia tabletki do 12 godzin nie powinny mieć wpływu na ich skuteczność. Pani przyjmuje tabletki w dość regularny sposób, nie sądzę, żeby była istotna różnica w skuteczności pomiędzy Pani schematem ich przyjmowania, a idealnym przyjmowaniem o dokładnie tej samej godzinie. Jeżeli jednak zależy Pani na jak najwyższym stopniu "bezpieczeństwa" to dobrze jest przyjmować tabletki w sposób jak najbardziej zbliżony do schematu idealnego, czyli codziennego przyjmowania o tej samej godzinie.

Pozdrawiam serdecznie!