Obniżenie płytek krwi przy wzroście MPV i P-LCR

Witam. Otrzymałam wyniki, z których niektóre parametry są zawyżone. PLT 139, MPV 12,9, PDW 17,9, P-LCR 48,4, EO%5,8. Proszę o wyjaśnienie i poradę. Pozostałe wyniki morfologi są w granicach normy. Cholesterol LDL 78, trójglicerydy 62. Nadmieniam, że choruję na nerki - przewlekłe zapalenie kłębuszków. Do tej pory wszystko było uśpione. Teraz wyniki moczu mam: białko 0,33, urobilinogen 0,2, erytrocyty świeże 9, leukocyty 4 oraz pojedyncze wałki szkliste. Ciężar właściwy 1,025. Dodam, że kreatynina wynosi 0,97. Proszę o wyjaśnienie wyników, zwłaszcza morfologii, i co robić dalej. Może jakieś wskazówki dotyczące leczenia? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią!

Nieznaczne obniżenie ilości płytek krwi przy jednoczesnym wzroście średniej objętości płytki (MPV) i wskaźnika dużych płytek (P-LCR) sugeruje, że najprawdopodobniej na skutek wpływu odczynnika znajdującego się w probówce do pobierania krwi doszło do agregacji (zlepiania się) płytek. Przez to automat rozpoznał je jako większe (nieprawidłowe), za to w mniejszej liczbie. Radziłabym jednak dla pewności za jakiś czas powtórzyć badanie, a jeśli wynik będzie podobny - wykonać ocenę płytek krwi pod mikroskopem.

Procentowa zawartość eozynofilów (EO%) wśród wszystkich krwinek białych jest lekko podwyższona - jednak jeśli bezwzględna liczba tych komórek (EO) mieści się w granicach normy, to nie ma powodów do obaw.

Stężenie cholesterolu LDL i triglicerydów jest prawidłowe. Stężenie kreatyniny we krwi również mieści się w zakresie normy - jego interpretacja powinna być dokonywana razem z informacjami o Pani wieku i masie ciała.

W badaniu ogólnym moczu zwraca uwagę obecność białka - proszę sprawdzić jednostki, w jakich podany jest wynik - najprawdopodobniej są to g/L. Jeśli tak, oznacza to białkomocz, który rzeczywiście sugerować może patologię kłębuszków nerkowych i wymaga dalszych badań. Nieco za dużo jest także erytrocytów w osadzie moczu. Pojedyncze wałeczki szkliste nie są patologią.

Reasumując - jedyną niepokojącą sprawą jest białkomocz. Pojedyncza próbka moczu nie jest na tyle miarodajna, aby jej wynik traktować jako ostateczny, jednak w Pani sytuacji, gdy już wcześniej stwierdzona była choroba nerek, nie należy zwlekać z wizytą u nefrologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.