Obserwacja cyklu a starania o dziecko

Witam! Mam 24 lata, w tym roku 25. Wraz z mężem zaczęliśmy myśleć o dziecku. Od ponad 5 lat biorę środki antykoncepcyjne z powodu bardzo ciężkich miesiączek (w pierwszy dzień bóle, omdlenia, wymioty i biegunka). Jednak antykoncepcję biorę nie cały czas, tzn. biorę 5-6 miesięcy i odstawiam na kilka miesięcy, najdłużej 5 miesięcy, do momentu, gdy miesiączki zaczynają być znowu bolesne. Obecnie ostawiłam plastry 7 lutego 2013 i w żaden sposób nie zabezpieczamy się z mężem. Mój pierwszy cykl po odstawieniu wynosił 33 dni. Obecnie trwa drugi cykl po odstawieniu, a konkretnie 20 dzień, od wczoraj wieczorem mam pobolewania prawego jajnika, jednak wydaje mi się, że już jestem po owulacji, ponieważ największą ilość śluzu zaobserwowałam 31.03 i 1.04 (17-18 dzień cyklu). Od kilku dni mierzę również codziennie rano temperaturę, jednak jej skok zaobserwowałam tylko w poniedziałek rano z 36,3 (w ciągu ostatnich kilku dni) na 36,7. Dzisiaj rano temperatura wynosiła 36,4 wczoraj 36,3, z mężem współżyłam codziennie przez 4 dni od 29.03. do 01.04, czyli od 15 do 18 dnia cyklu. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę, pomimo braku wyższej temperatury? Obecnie czuję suchość w pochwie. Dodam jeszcze tylko, że w pierwszy cykl po odstawieniu plastrów bardzo mocno bolały mnie jajniki, jednak nie mierzyłam temperatury wtedy. Jestem ciekawa, co może być przyczyną bólów, a wizytę u lekarza mam dopiero w następnym tygodniu. Proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o wzrost temperatury ciała to nie jest to absolutnie pewne kryterium tego, że doszło do owulacji. Tak więc nawet jeśli takiego wzrostu u siebie Pani nie zaobserwowała to nie znaczy, że jajeczkowania nie było. Jeśli chodzi o śluz to też nie jest całkowicie pewny zwłaszcza, jeśli nie ma się dużego doświadczenia w jego obserwacji. Bóle jajników rzeczywiście mogą towarzyszyć owulacji, ale zwykle trwa to 2-3 dni i ból ustępuje. Także trudno mi tu cokolwiek powiedzieć, musi Panią zbadać ginekolog, ewentualnie żeby mieć większą pewność co do dnia owulacji można w przyszłym miesiącu obserwować cykl w USG. No ale to już musi Pani ustalić ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam!