Jak mierzyć temperaturę i wyznaczyć cykl owulacyjny?

Witam! Staramy się z mężem o dzidziusia. Mam nieregularne miesiączki, czasem cykl trwa 31 dni a czasem nawet 49 dni. Prowadzę wykres NPR, w którym mierzę temperaturę i badam śluz. Przedostatnią miesiączkę miałam od 1.06 do 05.06, owulacja wystąpiła 23.06, kochałam się z mężem 21-22.06. Zaraz po owulacji wzrosła temperatura i 07.07 wystąpiła niestety bolesna miesiączka (jak zwykle, ponieważ zawsze mam bolesne miesiączki, czasem nawet bardzo). Pierwszego dnia w nocy jak nigdy bardzo obfita z dużymi skrzepami. Trwała 4 dni. W drugim cyklu stosunki mieliśmy odpowiednio: 12.07; 17.07; 18.07; 20.07; 23.07; 24.07; 26.07. 22.07, wystąpiła kolejna owulacja (zaobserwowałam przeźroczysty śluz lekko rozciągliwy, przez dni niepłodne mam biały, klejący, mętny i nie rozciągliwy śluz). Niestety po tej owulacji dalej mam mętny i biały śluz, ale temperatura nie wzrosła a wręcz przeciwnie. Przed owulacją miałam 36,7 a po owulacji najpierw 36,75 a teraz 36,6. Dlaczego tak jest? Czyżby to nie była "prawidłowa" owulacja?

Pozdrawiam, Majka

Lek. Marta Hat

Witam!

Moment owulacji nie jest możliwy do samodzielnego zaobserwowania przez kobietę. Obserwowane parametry (zmiany śluzu, pomiar podstawowej temperatury ciała) wskazują okres płodny danego cyklu.
Jajeczkowanie jest możliwe do wykrycia tylko na podstawie monitoringu USG jajników. Objawy występujące u kobiet w okolicach owulacji - czyli tzw. ból owulacyjny, zatrzymanie wody w organizmie, zmiany skórne także świadczą o okresie płodnym, a nie samym momencie owulacji.

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad pomiaru podstawowej temperatury ciała. Jakiekolwiek odstępstwa od zasad mogą zaburzać analizę wykresu.
Pomiar powinien być dokonany każdorazowo tym samym termometrem, w tej samej okolicy ciała (w ustach, w odbycie lub w pochwie).
Temperatura powinna być mierzona o tej samej porze dnia, po przespanej nocy (co najmniej 3 godziny snu), przed porannym wstaniem z łóżka (każdy ruch może zaburzyć pomiar).

W pierwszej kolejności należy potwierdzić prawidłowość procedury pomiaru, pamiętając także o możliwych innych czynnikach wpływających na pomiar, a także o tym, że skok temperatury niekoniecznie musi korelować z dniem owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!