Odchudzanie i wyrzeźbienie mięśni brzucha u 19-latka

Witam, mam 19 lat 170 cm wzrostu 70 kg wagi, chciał bym schudnąć, a jednocześnie zacząć ćwiczenia na drążku. Zmierzając do pytania, jaka dieta jest "idealna" dla osoby pracującej 9h dziennie i chcącej zacząć ćwiczenia? Chodzi mi tutaj o zapotrzebowanie organizmu i rzeczy których należy się wystrzegać. W internecie jest wiele różnych diet, ale są one strasznie rygorystyczne, a przy moim trybie życia to jest niemożliwe. Mój plan jest taki aby do końca czerwca schudnąć i zrobić mięśnie brzucha

Witam serdecznie,

Zdecydowanie odradzam stosowania diet z internetu a w szczególności tych bardzo niskokalorycznych i rygorystycznych. Tego typu diety wyniszczają organizm a często kończą się efektem jojo. Jeżeli chodzi o dietę ,,idealną'' to tak jak Pan wspomina powinna ona być dostosowana do naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego jednak w tym momencie mam za mało danych aby określić je dla Pana. Musiałabym znać między innymi Pana styl życia, intensywność i częstotliwość aktywności fizycznej. Powinien też Pan przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Musi Pan pamiętać o regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu. Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i stosunkach. Tego typu jadłospis mogłabym Panu ułożyć Jeżeli byłby Pan zainteresowany można się skontaktować.
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk