Przede wszystkim istotna jest kwestia ile kilogramów przybrała Pani podczas ciąży. Prawidłowy przyrost masy ciała kształtuje się na poziomie 8-10kg i jest związany z szybkim powrotem do wagi sprzed ciąży. Jeżeli był większy, proces wracania do sylwetki wyjściowej będzie trochę dłuższy. Dodatkowo dochodzi kwestia Pani diety (proszę pamiętać, że podczas karmienia należy przyjmować więcej energii), czy na pewno jest dobrana odpowiednio oraz obecnego stanu zdrowia. Podczas ciąży często ujawnia się wiele chorób, m.in niedoczynność, insulinooporność, cukrzyca - warto ponownie wykonać podstawowe badania krwi, ponieważ każda z chorób mająca wpływ na metabolizm będzie wpływa na tempo procesu utraty wagi. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u dietetyka, który na podstawie wywiadu żywieniowego, analizy masy i składu ciała zleci Pani odpowiednie badania oraz przygotuje dla Pani terapię żywieniową.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Witam, proponuję zacząć od analizy Pani dotychczasowej diety, niewykluczone, że bilans energetyczny, pomimo podjętego wysiłku fizycznego, jest dodatni, co uniemożliwia redukcję masy ciała. proponuje ponadto omówić tę kwestie z endokrynologiem, by wykluczyć ewentualne patologie w tym zakresie.
Pozdrawiam
www.dietoterapia.waw.pl
Witam,
na początku proszę wykonać badania na cukier, hormonalne, tarczycę. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby przyjrzeć sie Pani obecnej diecie. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego.
W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak schudnąć podczas karmienia piersią? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie przed staraniami o ciążę – odpowiada Mgr Monika Wrzos
- Przybierania na wadze po porodzie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Nadwaga i odchudzanie u 60-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problemy z odchudzaniem po ciąży pomimo aktywności fizycznej – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie z brzucha i boczków u 18-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak uniknąć przybierania na wadze podczas menopauzy? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Zdrowe zasady odchudzania dla 26-latki – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Jak zrzucić brzuch w 5 lat po porodzie? – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Słaby metabolizm po porodzie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Otyłość u dzieci - problem XXI wieku
W ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotni
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Najczęstsze pytania dotyczące tarczycy. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tarczyca - mały gruczoł, który ma wielkie znaczeni