Odłączanie ciała szklistego a możliwość jego regeneracji

Czy TYLNE ODŁĄCZENIE CIAŁA SZKLISTEGO oraz USZCZUPLENIE i UTRATA JEDNOLITOŚCI CIAŁA SZKLISTEGO w oku są procesami już absolutnie nieodwracalnymi? Czy istnieją badania w kierunku możliwości regeneracji ciała szklistego dające nadzieję na odbudowę sieci kolagenowej oka do stanu pierwotnego? Czy znane są przypadki osób, u których to się udało np. poprzez zabiegi chirurgiczne (wstrzykiwanie kolagenu?), przyjmowanie leków, suplementów itp.? W jaki sposób możnaby próbować regenerować ciało szkliste?

Witam. W literaturze okulistycznej nie ma takich badań. Starzenie jest nieodwracalne,wydaje się być zaprogramowane genetycznie. Natomiast w oku są naturalnie występujące komórki macierzyste np w tęczówce,być możę kiedyś będą jakieś próby i badania na ten temat. Tylne odłączenie ciała szklistego to proces kurczenia się c. szkli. i jego zwyrodnienia związanego z wiekiem/wysychania ,zagęszczenia/. występuje po 50 -tce.Zdrowe życie i dobra dieta nigdy nie zawadzi. Natomiast zastrzyki do oka? odradzam. Pozdrawiam