Odruchy wymiotne i problemy z żołądkiem

Witam Mam dość duży problem z żołądkiem (przynajmniej tak mi się wydaje). Wszystko zaczęło się w kwietniu zeszłego roku tzn. pojawiły się u mnie odruchy wymiotne (same odruchy, nigdy nie wymiotowałem) -po każdym posiłku, -podczas mycia zębów w tyle, -na samą myśl o jedzeniu Każdy mój posiłek to walka, praktycznie nigdy od tego czasu nie czułem normalnego apetytu a wszystko co jadłem, jadłem na siłe. Czy coś wspólnego z tym mają wypryski (syfy) na klacie, które pojawiły się mniej więcej w tym chciałbym żeby to było możliwie dobrze zdiagnozowane. Jedyną opcją na wmiare normalne jedzenie jest duży wysiłek fizyczny, chodzę na siłownie, po siłowni udaje mi się zjeść cały posiłek, jednak ok godz pożniej znowu pojawiają sie odruchy wymiotne, zwłaszcza jak żuje gume lub głośno mówię (w pracy przez hałas musze czasem krzycczeć). jedynym pozytwnym aspektem tej sytuacji jest to że praktycznie rzuciłem papirosy, każde kilka machów powodowało odruch wymiot
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Polecam wizytę u lekarza gastroenetrologa lub chociaż internisty - może to problem z funkcjonowaniem układu pokarmowego, jeśli nie proszę iść do psychologa lub psychodietetyka, bo również moze to być jadłowstret czyli anoreksja.
W razie dodatkowych pytań podaję e-mail info@swiatdietetyki.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uciążliwe odruchy wymiotne i problemy z chodzeniem

Od dwóch tygodni mam bardzo uciążliwe odruchy wymiotne, najczęściej gdy jestem głodna. Zrobiłam morfologię - wyniki są dobre. Miałam też prześwietlenie kręgosłupa, gdzie stwierdzono spłycenie lordozy lędźwiowej z obniżeniem przestrzenii międzykręgowej L5-S1 oraz sklerotyzację aorty brzusznej. Muszę wspomnieć o trudnościach w chodzeniu. Po przejściu 50-100 m muszę stawać, by następnie przejść kilkadziesiąt metrów. Czy muszę zrobić badania bardziej szczegółowe? Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Przyczyny odruchu wymiotów można podzielić na somatyczne (np. choroby przewodu pokarmowego), psychiczne (np. wywołujący wymioty widok lub zapach) lub wywołane zaburzeniami błędnika (np. choroba lokomocyjna). Do najczęstszych przyczyn wymiotów należą: zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (ostre, rzadziej przewlekłe), przyjmowanie niektórych leków: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki stosowane w chorobach układu krążenia (m.in. digoksyna), antybiotyki (np. erytromycyna), leki stosowane w chorobach układu pokarmowego (np. sulfasalazyna) a także ostre zapalenie trzustki, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby OUN (wzrost ciśnienia śródczaszkowego).

Najlepszym sposobem prowadzącym do wyjaśnienia etiologii tego dyskomfortu będzie wykonanie badania endoskopowego. Bardzo często za odruch wymiotny odpowiedzialne są wrzody dwunastnicy. W tym celu zalecałbym wizytę u lekarza rodzinnego, który pokieruje do odpowiedniego specjalisty. Jednak w Pani przypadku bardzo niepokojące są objawy prawdopodobnie związane z niewydolnością serca. Chromanie przestankowe, bo tak można nazwać problemy odczuwane podczas chodzenia to jeden z najważniejszych wykładników zaburzeń pracy serca. To także należy poddać pełnej diagnostyce. Niewydolność serca może powodować także nudności i czasami odruch wymiotny. Są to rzadko występujące składowe tej patologii, ale należy także o nich pamiętać.

Odnosząc się do obrazu kręgosłupa, myślę iż spłycenie lordozy lędźwiowej może powodować problemy w chodzeniu, lecz pod postacią bólów we wspomnianym odcinku lędźwiowym i poniżej, czyli krzyżowym. Sklerotyzacja aorty to proces usztywnienia naczynia. Dopiero bardzo zaawansowana choroba może wpływać na krążenie w kończynach dolnych powodując ich niedostateczne ukrwienie i w rezultacie ból. Reasumując, w Pani przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, by wykluczyć wszystkie wspomniane wyżej możliwości. Dla wyjaśnienia patogenezy odruchu wymiotnego, konieczne jest wykonania gastroskopii. Pozwoli ona obejrzeć błonę śluzową przewodu pokarmowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proponuje udac sie do lekarza rodzinnego, po wstepnym badaniu bedzie mozna okreslic odpowiednie dalsze postepowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty