Odstawienie tabletek a kłopoty z zajściem w ciążę

W listopadzie 2009 roku odstawiłam L***, po 3-letnim okresie zażywania, z myślą o dziecku. Od tego czasu nadal nie zaszłam w ciążę. Zdarzyło mi się krwawienie tydzień po poprzedniej miesiączce, tylko raz czułam, że bolą mnie piersi i miałam przezroczyste plamy. Poza tym w ogóle nie odczuwam bólu piersi, co mnie martwi. Dodatkowo przy ostatniej wizycie lekarz wykrył nadżerkę, 1 cm, którą w czwartek będę miała wymrażaną. Wiem, że coś jest nie tak z moim organizmem, dostałam okresu tydzień temu, który był bardzo skąpy, trwał 4-5 dni, a tuż po jego zakończeniu czuję się tak, jakbym miała dostać następnego: mam lekkie skurcze w podbrzuszu, bolą mnie lędźwie... Mam pytanie: czy powinnam upomnieć się u lekarza o skierowanie na badania hormonalne i czy nadżerkę można leczyć skoro i tak zapewne będzie mi potrzebne jakieś leczenie hormonalne, gdyż sama czuję, że mój organizm nie działa prawidłowo...?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leczenie nadżerki, jeśli jest ona rzekoma (czyli jeśli jest to tzw. ektopia, "wywinięcie" nabłonka gruczołowego z kanału szyjki na jej tarczę), nie jest zwykle konieczne. Musi to Pani jednak skonsultować ze swoim lekarzem, który badał Panią i zna Pani medyczną historię. Możliwe, że zażywanie tabletek spowodowało u Pani ujemne następstwa w postaci zaburzeń hormonalnych. Może Pani poprosić już lekarza o skierowanie na badania hormonalne, ale jeśli miesiączkuje Pani regularnie, a problem dotyczy tylko braku wyraźnego śluzu płodnego i bólu piersi oraz jednorazowego skąpego krwawienia, to może Pani jeszcze się poobserwować przez najbliższe kilka cykli. Sytuacja może samoistnie się unormować.

Pozdrawiam serdecznie!