Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, brak ciąży - co jest przyczyną plamienia?

Witam, trzy miesiące temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Przez dwa pierwsze miesiące miesiączkowałam normalnie, jednak teraz nie dostałam okresu. Pojawiło się natomiast brązowe plamienie, które trwa już szósty dzień. Dodam, że u ginekologa byłam ok. 2 tygodnie temu - zrobił mi badanie USG podczas którego wykluczył ciąże. Powiedział także, że w najbliższym czasie okresu nie dostane. Wspomniał też, że mogę mieć więcej hormonu testosteronu, ale nie przepisał mi w związku z tym żadnych leków. Plamienie pojawiło się w kilka dni po wizycie. Tabletki antykoncepcyjne brałam od około 2 lat, z krótkimi, 2-3 miesięcznymi przerwami, ale wtedy okres miałam normalnie, a w ciągu przerw nigdy nie wystąpiło plamienie. Dodam też, że tabletki zaczęłam brać w związku z bardzo nieregularnymi miesiączkami, dzięki którym wszystko się uregulowało. Pozdrawiam, Marcelina

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może się Pani borykać z zaburzeniami hormonalnymi, o czym świadczą nieregularne miesiączki przed okresem przyjmowania tabletek, obecna trudność z powrotem do naturalnej równowagi hormonalnej oraz uwaga Pani lekarza o podwyższonym poziomie testosteronu. Tabletki antykoncepcyjne zamaskowały na czas ich przyjmowania objawy owych zaburzeń.

Myślę, że warto by było zdiagnozować naturę zaburzeń. Ich wyleczenie może się okazać niemożliwe, ale na przykład chcąc zajść w ciążę, będzie Pani wiedziała jakie kroki podjąć, by ułatwić czy umożliwić zapłodnienie. Powinna Pani poprosić o to swojego ginekologa lub poszukać pomocy u ginekologa-endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!