Oesophagitis I stopnia a oddech

Oesophagitis I stopnia, a oddech? Stwierdzono to u mnie, w toku badań wyszło, że nie toleruję laktozy i fruktozy. Czy to schorzenie może być przyczyną brzydkiego oddechu, który cały czas mam? Miałam przepisany Helcid, jednak przerwałam leczenie i znowu będę szła do lekarza. Czy lekarz rodzinny może mi przepisać leki aby zacząć leczenie od nowa? Dlaczego zdrowa dieta nie pomaga mi na żołądek i w przypadku bycia głodnym strasznie boli a nieświeży oddech się nasila?

Witam,

Nieświeży oddech (czyli halitoza) może mieć wiele przyczyn, w tym m.in. nietolerancja laktozy, refluks przełyku czy nieodpowiednia dieta. Tutaj znajduje się dokładny opis tej przypadłości: http://www.wple.net/plek/numery_2013/numer-2-2013/65-68.pdf wraz z diagnostyką oraz leczeniem.
Jeśli nie toleruje Pani laktozy powinna Pani ograniczyć podać produktów mlecznych, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Również w refluksie należy zadbać o lekką i łatwostrawną dietę oraz częstsze, ale mniejsze posiłki, aby nie pojawiały się właśnie takie dolegliwości jak ból żołądka, wywołany podrażnieniem przez kwas solny. Nie powinna też Pani przerywać leczenia żadnego schorzenia, ponieważ to może pogorszyć nie tylko problem z nieświeżym oddechem, ale ogólny stan zdrowia. Lekarz rodzinny zawsze jest lekarzem pierwszego kontaktu, otrzyma tam Pani informacje czy Pani przypadkiem ma zająć się gastrolog i czy potrzeba wykonać inne badania.
Zdrowa dieta to pojęcia bardzo szerokie, bo to co my uznajemy za zdrowe niekoniecznie będzie Pani służyć, np. ciemne pieczywo, owoce, nasiona roślin strączkowych czy chudy nabiał. Polecam skonsultować się bezpośrednio z dietetykiem i ustalić właściwą dietę oraz wrócić do lekarza rodzinnego i rozpocząć leczenie.

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann