Opis rezonansu magnetycznego

Witam, ponizej przedstawiam opis rezonansu magnetycznego. Nie mam jak udać się do neurochirurga. Jak również chciałbym w miarę możliwości podleczyć się sam. Może jakieś ćwiczenia. Bieganie, pompki, brzuszki. Proszę o radę. Wynik rezonansu (opis): Lardoza lędźwiowa spłycona przejściowa budowa trzonu s1 lumbalizacja; krążki mkl4 /4czesciowo odwodniony; l5/s1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obniżenia wysokości i sygnału; zmiany wytwórcze w krawędziach powierzchni trzonów i w stawach; naczyniak w trzonie L2 o średnicy 15 mm. Okrężna prawoboczna wypuklina krążka L5/S1 ze zwężeniem kanału kręgowego i otworów m k bardziej prawego z modelacja worka oponowego i możliwością ucisku na korzeń nerwowy. Przepuklina tylna centralna krążka L5/S1 z moderacją worka oponowego ze zwężeniem zasiłków bocznych i otworów mk z możliwością ucisku na korzeń nerwowy. Ostre ustawienie kości krzyżowej.

Witam! Każde badanie obrazowe powinno być interpretowane wraz z wywiadem chorobowym oraz badaniem fizykalnym, w tej sytuacji można odnieść się do badania ogólnie. Badanie uwidoczniło zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii oraz naczyniaka w trzonie kręgu L2. Naczyniaki rzadko są przyczyną objawów, a w opisanej sytuacji za ewentualne objawy mogą odpowiadać zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Uwidocznione zmiany zwyrodnieniowe jak również naczyniak w trzonie kręgu wymagają konsultacji z neurochirurgiem. Jednakże jeśli problemem jest taka konsultacja powinien Pan zgłosić się do neurologa lub lekarza specjalisty rehabilitacji. Leczenie zachowawcze zmian zwyrodnieniowych powinno być podstawowym leczeniem, a w razie jego nieskuteczności po 6 tygodniach należy rozważać leczenie zabiegowe. W opisanej sytuacji wskazana jest rehabilitacja (masaż oraz fizykoterapia). Dodatkowo ważnym elementem leczenia są leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz leki zwiotczające mięśnie szkieletowe. Ćwiczenia domowe nie są najlepszym pomysłem. Wykonywane nieprawidłowo mogą doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Dlatego proponuję zgłosić się do specjalisty w celu dobrania odpowiedniego leczenia (oraz uzyskania skierowania na rehabilitację). Pozdrawiam serdecznie!