Opis USG jamy brzusznej a marskość wątroby

dzien dobry mam 35 lat od dluzszego czasu mam problem z watrobą po raz 2 w ciagu roku zrobilem usg jamy brzusznej i wynik jest nastepujacy .WATROBA WIELKOŚĆIA NA GÓRNEJ GRANICY NORMY, JEDNORODA. ECHOGENICZNOSC MIĄŻSZU WZMOŻONA. ASPAT100 ALAT 110 czy powinienem sie bac marskosci watroby.dodam ze zazywam esentiale forte jesli chodzi o diete i alkohol to jest z tym roznie jak przychodzi weekend.prosze o porade czy powinienem sie bardzo obawiac takiego wyniku

Lek. Ewa Janus Radiolog, Szczecin

Witam,

warto było napisać w jakich jednostkach są wyniki ASPAT/ALAT.

Obraz USG zapewne odpowiada początkowemu stadium stłuszczenia wątroby. Aby uniknąć postępu tego stanu i nie dopuścić do marskości warto byłoby zmienić styl życia - nie tylko kontrolować ilość spożywanego alkoholu, ale także ograniczyć tłuste pożywienie, wyroby cukiernicze i wprowadzić zdrową dietę.

Pozdrawiam