Wynik USG wątroby 48-letniej osoby do analizy

Proszę o odpowiedż co oznacza wynik USG;wątroba powiększona wym AP14cm z echem stłuszczenia,wyniki prób wątrobowych ASPAT 38.6 ALAT 68.7,trzustka o wzmożonej echogeniczności

ASPAT i ALAT to próby wątrobowe. Podwyższony wynik AspAT jest związany z marskością wątroby (stłuszczenie jest zazwyczaj pierwszym etapem), zapaleniu, żółtaczce mechanicznej i po zawale. Podniesiony ALAT również świadczy o zaburzeniach w pracy wątroby.
Wzmożona echogeniczność miąższu trzustki świadczy najczęściej o zwiększonej gęstości miąższu lub niewielkiemu np. stłuszczeniu lub zwłóknieniu samej trzustki i nie wskazuje na patologię (może to być związane z wiekiem lub wagą).
W Pani opisie jest zbyt mało danych, ale wyniki mogą wskazywać na potrzebę zmiany diety oraz zmniejszenia wagi ciała.
Zachęcam do zastosowania dodatkowo: mielony ostropest plamisty (1 łyżeczka na czczo popita wodą przez 3 miesiące). Doskonale regeneruje miąższ wątroby.