Opóźnienie w przyjęciu pierwszej tabletki antykoncepcyjnej a ryzyko ciąży

witam, stosuje tabletki cyprest, skonczylam wlasnie pierwszy blister. pierwsza tabletke wzielam 6 dnia cyklu, po jakim czasie bede w pelni "bezpieczna"? wspolzylam po wybraniu 16 tabletek i boje sie ze moge byc w ciazy. z gory dziekuje za odpowiedz

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ pierwszą tabletkę przyjęła Pani 6 dnia cyklu to właściwie pierwsze opakowanie powinniśmy uznać za "nie w pełni" zabezpieczone. Według zaleceń producenta, by zabezpieczenie było pełne już od początku, pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki. W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki między 2 a 5 dniem wystarczy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez kolejne 7 dni. W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki w kolejnych dniach należy stosować dodatkowe zabezpieczenie do końca pierwszego opakowania. Teoretycznie istnieje zatem ryzyko, że jest Pani w ciąży. Proponuję zatem, by po około 14 dniach od stosunku wykonała Pani test ciążowy.