Opóźnienie w przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej z 3. tygodnia i stosunek

Witam, mam problem. W 3 tygodniu przyjmowania tabletek zapomniałam wziąć ze sobą tabletek i przyjęłam ją dopiero chwilę po 12h odkąd powinnam przyjąć. Dzień/dwa później dostałam krwawienia no ale to było takie delikatne, nie bardzo wiedziałam co mam robić, więc po prostu dokończyłam to opakowanie. Następnie zrobiłam tygodniową przerwę i 8 dnia zażyłam tabletkę, i tu jest problem bo współżyłam z chłopakiem tego dnia bez dodatkowego zabezpieczenia. No i nie wiem, co mam robić ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przede wszystkim powinna Pani wykonać test ciążowy i w razie wątpliwości zgłosić się do ginekologa. 12godzinne opóźnienie w przyjęciu antykoncepcji mogło skutkować niepełnym zabezpieczeniem, a tym samym nie można wykluczyć ryzyka zapłodnienia.
W przyszłości jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce powinna Pani przez kolejnych 3-5 dni stosować dodatkową formę antykoncepcji.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w tej sytuacji postępowanie zależy przede wszystkim od konkretnego stosowanego leku i opisane jest szczegółowo w ulotce.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Tak naprawdę, ze względu na opóźnienie, powinna Pani przyjąć kolejne opakowanie tabletek bez przerwy. Ponieważ postąpiła Pani inaczej, skuteczność antykoncepcji może być obniżona. Sugeruję zatem stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejne 7 dni. Ponadto, w celu wykluczenia ciąży proszę wykonać test ciążowy po około 14 dniach od stosunku.