Opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej i skrócone krwawienie a prawdopodobieństwo ciąży

witam od 5 miesiecy biore tabletki antykoncepcyjne ostatnio zapomnialam wziasc o odpowiedniej poze zazylam po 12 godzinach po zakonczeniu opakowania odstalam okres ale tylko niecaly dzien i ostatnia jestem dardzo nerwowa czy moge byc w ciazy

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po pierwsze nie sprecyzowała Pani czy opóźnienie wynosiło 12 godzin i mniej czy też więcej. Jeśli mniej, ochrona antykoncepcyjna była zachowana - tj. nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju. Jeśli tabletkę zażyła Pani z opóźnieniem większym niż 12 godzin, ryzyko ciąży jak najbardziej może być zwiększone. Jeśli zatem ma Pani wątpliwości, w celu potwierdzenia/wykluczenia ciąży proszę wykonać test ciążowy.