Opuchlizna i bóle palca u nogi

bardzo boli mnie duży paluch u nogi.Puchnie i nie mogę go nawet dotknąc,Zrobiłem wynik na dnę moczanową i są w normie.Nie wiem od czego zacząc leczenie?

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisane przez Pana dolegliwości rzeczywiście mogą być spowodowane atakiem dny moczanowej. Epizody tej choroby mogą objawiać się na skutek błędów dietetycznych, ale i w związku ze spożyciem alkoholu.

W leczeniu dny moczanowej największe znaczenie mają ograniczenia dietetyczne, oprócz nich – w razie potrzeby – wdrażane może być u pacjentów leczenie farmakologiczne. Różni się ono w zależności od etapu choroby – w ostrych napadach dny wykorzystywane mogą być takie leki, jak glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy kolchicyna, z kolei substancjami, których rolą jest zapobieganie pojawianiu się napadów dny moczanowej, są allopurinol oraz febuksostat.

W przypadku dny moczanowej warto jest stosować odpowiednią dietę, w której dochodzić będzie do ograniczenia ilości tych pokarmów, które są bogate w puryny i które mogą sprzyjać zwiększeniu stężenia kwasu moczowego w organizmie i przez to właśnie występowaniu objawów dny moczanowej. Pacjenci z dną moczanową powinni unikać m.in. pokarmów mięsnych, owoców morza czy słodkich napojów. Niekorzystne jest również spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny rozważnie stosować jakiekolwiek leki – część preparatów farmaceutycznych może bowiem prowadzić do zwiększenia ilości kwasu moczowego w organizmie i przez to sprzyjać występowaniu epizodów choroby. Wśród leków, których chorzy na dnę powinni unikać, wymienia się m.in. aspirynę, cyklosporynę, a także niektóre leki moczopędne.