Kiedy mogę pić alkohol po leczeniu dny moczanowej?

Od trzech tygodni lecze atak dny moczanowej. Przyjmuje kolchicyna 500mg dwa razy na dobę. Jak długo trzeba czekać po odstawieniu leku żeby można było napić się wina.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

substancje czynne zawarte w stosowanym przez Pana leku mogą utrzymywać się w organizmie w niewielkich ilościach nawet dłużej niż 10 dni, jednak większość kolchicyny jest usuwana z organizmu po 24h od zażycia. Stosowanie kolchicyny z alkoholem niesie ze sobą wiele skutków ubocznych i prowadzić może nawet do śmierci, więc nie jest zalecane łączenie terapii wraz z alkoholem. Należy zaczekać aż kolchicyna w całości zniknie z organizmu, zanim spożyjemy alkohol, w celu wykluczenia wystąpienia objawów niepożądanych.

Pacjenci chorzy na dnę moczanową powinni wystrzegać się całkowicie alkoholu, ponieważ ten przyczynia się do wzrostu puryn w organizmie, a w efekcie może prowadzić do nawrotu choroby. Jeśli będzie Pan już całkowicie wyleczony, powinien skonsultować Pan z lekarzem kwestie spożywania alkoholu, niemniej jednak wino będzie najbezpieczniejszym z dostępnych alkoholi, ponieważ nie zawiera dużych ilości puryn, np. jak piwo. Proszę jednak pamiętać, aby nie spożywać alkoholu tuż po zakończeniu kuracji, gdyż ta może stać się nieskuteczna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolchicyna

https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa

https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.