Przyczyny powstawania dny moczanowej

Dzień dobry Państwu. 1. Przyczyny powstawania Dny Moczanowej. 2. Jaką dietę stosować, by obniżyć złe wskaźniki. Mam dwukrotnie przekroczoną górną granicę moczanu. Z wyrazami szacunku Krystyna

Lek. Tomasz Budlewski

1. przyczyny hiperurykemii: zwiększone spożycie mięsa, podrobów, buliony, niektóre owoce morza, nadużywanie alkoholu, niektóre owoce i soki owoceowe zawierające dużą ilość fruktozy, choroby hematologiczne, zakażenia wirusowe, choroby nerek.
2. Unikanie powyższych produktów spożywczych (ograniczenie alkoholu zwłaszcza piwa), zmniejszenie masy ciała u osób otyłych, ograniczenie palenia papierosów.