Częste ataki dny moczanowej

Mam 54 lata i cierpie od lat na dnę moczanową. Ataki były sporadyczne, raz na kilka miesięcy. Diety nie przestrzegałem, zażywałem milurit. Pozim kwasu moczowego w normie, górna granica ok.6. Wtedy dna atakowala jedno miejsce. Teraz mam ataki przynajmniej raz w miesiącu i to w dwóch czy trzech miejscach np. kolano i stopa. Od dwóch miesięcy w ogóle nie pijam alkocholu staram się przestrzegać diety a dna dalej atakuje. Co robić bo już mam dosyć życia w bólu. Pozdrawiam! LUCJAN.

Witam serdecznie,
Przy częstych napadach dny warto skonsultować żywienie z dietetykiem, gdyż wówczas najwięcej dowie się Pan czego unikać w diecie, a co zupełnie wyeliminować, co zwiększa bóle napadowe, a co je łagodzi.
Dna moczanowa jest taką chorobą, w której jest bardzo dużo ograniczeń, np. nie wolno spożywać produktów zawierających pszenicę, rośliny strączkowe, pomidory, paprykę, bakłażany, ziemniaki. Te cztery ostatnie zwiększają bóle. Warto pamiętać i stosować się do 5 posiłków w ciągu dnia o stałych regularnych porach i o wypijaniu minimum 2 litrów czystej wody.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Małgorzata Ledwoń

Witam!

W diecie osoby z dną moczanową szczególną uwagę zwracamy na puryny. Dieta powinna zawierać produkty o niskiej zawartości puryn. Trzeba wykluczyć produkty bogate w puryny tj. mięsa, podroby ( wątróbka, nerki, móżdżek), wywary mięsne, sosy mięsne, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób), używki tj kawa, herbata, kakao. Dodam jeszcze, że spożywanie mięsa powinno wynosić około 50g dziennie. Wskazane są natomiast produkty tj.ser, mleko, ryż, owoce, masło, śmietana, miód, dżemy. Trzeba również uważać na produkty powodujące zakwaszenie moczu. Dozwolone są produkty, które go nie zakwaszają i są to: produkty mleczne, marchew, sałata, buraki, ziemniaki, seler, orzechy, kalafior, rzodkiewki. W swojej diecie proszę korzystać z podanych wyżej produktów i komponować z nich całe posiłki. Jeśli chodzi o płyny, to picie minimum 8 szklanek płynów dziennie pomoże obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi.

Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska