Jaka dieta przy stwierdzonej dnie moczanowej?

witam! moj tata ma stwierdzona dne moczanowa jaka bedzie dla niego najlepsza dieta,czego musi unikac i czy ta chorobe ma sie juz do końca życia?? dziekuje za odpowiedz.

Produkty które można spożywać:
- mleczne: mleko, mleko zsiadłe, ser żółty, ser wiejski
- wędliny: szynka, salami
- pieczywo: kajzerki, chleb chrupki, chleb biały
- warzywa: buraki czerwone, cukinia, marchew, ogórki, kapusta, ziemniaki, pomidory
- owoce: agrest, ananas, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, jabłka, kiwi, maliny, pomarańcze
- tłuszcze i oleje są dozwolone

Należy wykluczyć z diety: szprotki, sardynki, śledzie, groch, fasolę, soczewicę, szpinak, podroby
Pozdrawiam, www.dietifit.pl

Witam!

W diecie osoby z dną moczanową szczególną uwagę zwracamy na puryny. Dieta powinna zawierać produkty o niskiej zawartości puryn. Trzeba wykluczyć produkty bogate w puryny tj. mięsa, podroby ( wątróbka, nerki, móżdżek), wywary mięsne, sosy mięsne, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób), używki tj kawa, herbata, kakao. Dodam jeszcze, że spożywanie mięsa powinno wynosić około 50g dziennie. Wskazane są natomiast produkty tj.ser, mleko, ryż, owoce, masło, śmietana, miód, dżemy. Trzeba również uważać na produkty powodujące zakwaszenie moczu. Dozwolone są produkty, które go nie zakwaszają i są to: produkty mleczne, marchew, sałata, buraki, ziemniaki, seler, orzechy, kalafior, rzodkiewki. W swojej diecie proszę korzystać z podanych wyżej produktów i komponować z nich całe posiłki. Jeśli chodzi o płyny, to picie minimum 8 szklanek płynów dziennie pomoże obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi.

Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, '
dietetyk Patrycja Sankowska