Czy taki poziom kwasu moczowego oznacza chorobę?

Witam. Dzisiaj odebrałam wyniki i kwas moczowy wyszedł 6.4 mg/dl, a norma jest do 6 mg/dl. Czy to już dna moczanowa? Nie bolą mnie stawy stóp, nóg, dłoni, od kilku lat odczuwam natomiast delikatny ból barków, który nie przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu. Czy podwyższony wynik kortyzolu może mieć wpływ na wynik kwasu moczowego? Reszta badań są w normie: morfologia, ob, crp, lipidogram, żelazo, aiat, aspat, glukoza, tsh.
KOBIETA, 32 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podwyższony poziom kwasu moczowego może sugerować hiperurykemię, co jest jednym z czynników ryzyka dny moczanowej. Jednak sama wartość 6.4 mg/dl niekoniecznie musi oznaczać, że cierpi Pani na to schorzenie. Warto zwrócić uwagę, że normy laboratoryjne mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego zalecamy skonsultowanie wyników z lekarzem, który będzie w stanie ocenić sytuację indywidualnie, z uwzględnieniem ogólnego stanu klinicznego.

W przypadku podwyższonego wyniku kwasu moczowego, ważne jest, aby pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych. Warto ograniczyć produkty bogate w puryny, takie jak: czerwone mięso, alkohol (głównie piwo), oraz niektóre warzywa (szpinak, czy kalafior). Powinna Pani także zwiększyć spożycie wody.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-moczowy-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.