Co oznacza ten opis badania kwasu moczowego?

Witam robiłem wyniki na kwas moczowy i mam 8.1 już tak od paru miesięcy ale taż mam niedoczynność tarczycy i zauważyłem że jak spadają wyniki tarczycy to i kwas moczowy też się obniża. Ale ostatnio wyniki były wyższe to też kwas moczowy wyższy czy to ma jakieś powiązanie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hiperurykemia, czyli nadmiernie podniesiony poziom kwasu moczowego, może dawać o sobie znać w postaci podagry lub kamicy nerkowej. Często jednak przebiega bezobjawowo, co nie oznacza, że jest to stan naturalny. Jeżeli poziom kwasu moczowego nie przekracza 12 mg/dl zazwyczaj zaleca się obserwację swojego organizmu (czyli zwrócenie uwagi na to, czy pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony stawów) oraz częstsze wykonywanie badań. Istotną rolę odgrywa dieta, co jest oczywiste. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-moczowy-we-krwi.

Natomiast faktycznie podwyższone stężenie kwasu moczowego może być spowodowane takimi chorobami jak nadciśnienie, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Wówczas podstawą jest leczenie pierwotnej przyczyny hiperurykemii – w Pana przypadku jest to ustabilizowanie poziomu TSH. Dodatkowo należy wspomóc się dietą.

Proszę się zapoznać z tym materiałem, znajdzie Pan tu więcej informacji na temat kwasu moczowego i hiperurykemii: https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.