Opuchlizna stóp i dłoni przy niedoczynności tarczycy

Puchna mi caly czas nogi stopy i w okol kostek przy tym czasem robia sie sine . Mam 21 lat i mam niefoczynnosc tarczycy biore eutyrox 100 . Co moze byc przyczuna u jakiego lekarza man szuakac pomocy ?

Witam Panią,

Proszę skontrolować poziom TSH, aby sprawdzić czy dawka leku jest wystarczająca. Jeśłi TSH będzie powyżej normy, powinna Pani pod kontrolą lekarza zwiększyć dawkę leku. Przyczyny obrzęków kończyn dolnych mogą być różne, obok niedoczynności tarczycy ich przyczyną mogą być np. zaburzenia w odpływie krwi żylnej lub chłonki, obrzęki mogą być pochodzenia sercowego, nerkowego,wątrobowego polekowe, idiopatyczne itd. Powinna udać się Pani do lekarza, najlepiej internisty. Ważne jest badanie fizykalne i dokładnie zebrany wywiad chorobowy na podstawie którego lekarz będzie mógł ustalić przyczynę i usunąć ją, tak, aby poczuła się Pani lepiej,a dolegliwości ustąpiły.Czy obrzęki są symetryczne, czy nasilają się w godzinach wieczornych, czy skóra jest nadmiernie ucieplona i bolesna? Na te i wiele innych pytań należy odpowiedzieć, aby ustalić ich przyczynę. Potrzebne będą również badania kontrolne. Sugeruję na początek wizytę u specjalisty chorob wewnętrznych, który w razie potrzeby pokieruje Panią dalej.

Pozdrawiam

MD