Opuchnięta pierś w trakcie chemioterapii - czy to normalny objaw?

Witam,

w zeszły piątek otrzymałam pierwszą chemię AC. Od 3 dni pierś mnie strasznie boli, jest spuchnięta i czerwona. Czy to normalne? Czy oznacza to, że chemia zaczęła działać i pierś w ten sposób reaguje na leczenie? Zaczynam się niepokoić, dopiero w piątek zadzwonię do mojego lekarza (do piątku jest na urlopie). Czy takie reakcje są prawidłowe? Proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

z tego co zrozumiałam, jest Pani leczona chemioterapią przedoperacyjną, aby zmniejszyć rozmiar guza i można było wykonać zabieg operacyjny. Szkoda, że nie podała Pani więcej informacji o sobie, m.in. wstępnego stopnia zaawansowania, wieku, czy choruje Pani na inne schorzenia, gdyż na podstawie dostępnych danych trudno będzie mi Pani pomóc.

Jedno jest pewne - pierś musi obejrzeć lekarz. Dywagowanie nad tym, czy jest to reakcja na zastosowane leczenie czy spowodowane inną przyczyną, nie ma sensu w obliczu braku informacji o Pani stanie zdrowia oraz braku możliwości zbadania Pani. W trakcie leczenia chemioterapią, komórki nowotworowe raka ulegają martwicy, co zresztą jest efektem, który chcemy uzyskać - żeby zmniejszyć stopień miejscowego zaawansowania i móc wykonać radykalny, czyli z intencją wyleczenia, zabieg chirurgiczny.
Leki cytostatyczne mogą powodować różne objawy uboczne, każdy pacjent może reagować indywidualnie, dlatego też każda rzecz, która Panią zaniepokoi podczas leczenia, powinna być konsultowana z lekarzem. Jeżeli nie ma Pani możliwości badania przez swojego onkologa, proszę zwrócić się do lekarza rodzinnego lub internisty, który powinien wstępnie ocenić, czy dolegliwości mogą być wynikiem stosowanego leczenia, czy potrzeba konsultacji - np. z dermatologiem - lub należy zastosować leki (np. przeciwbólowe lub przeciwalergiczne).

Pozdrawiam serdecznie