Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opuchnięte stopy i dłonie w 35. tygodniu ciąży

Witam jestem w 35+3 tc.i od 3 dni mam strasznie spuchniete stopy oraz dlonie.lewa stopa bardziej.opuchlizna nie ustepuje po odpoczynku a bol w nocy jest nie do wytrzymania.cisnienie 140/100 lub 140/90.puls115.co robic.czy cos grozi mojemu dziecku.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Najważniejsze jest unoszenie kończyn dolnych, także podczas snu (należy trzymać nogi na poduszce, powyżej głowy). Należy leżeć na lewym boku, wtedy nie dochodzi do ucisku żyły głównej dolnej i powrót krwi z kończyn dolnych do serca nie jest utrudniony i nie dochodzi do zastoju i obrzęków.
Takie obrzęki w końcowym okresie ciąży są normalne i nie powinny budzić Pani niepokoju. Jednak ciśnienie tętnicze jest zbyt wysokie i powinno zostać poddane leczeniu. Proszę zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Nadciśnienie może bowiem doprowadzić do odklejania się łożyska, rzucawki i innych stanów patologicznych zagrażających porodem przedwczesnym, a tym samym zarówno Pani jaki i dziecku.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0

Obrzęki pod koniec ciąży występują dość często ale można sobie z nimi radzić na kilka sposobów:
1. pozycje ułożeniowe o których pisała Pani doktor
2. w tych pozycjach można wykonywać proste ćwiczenia (krążenia rękoma, ruchy stopami) które uruchamiają pompę mięśniową poprawiając krążenie krwi i limfy
3. masaże limfatyczne
Pozdrawiam
Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta - Warszawa

Ekspert w dziedzinie fizjoterapii i regeneracji, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego. Odbył kurs ortopedycznej terapii manualnej metodą Kaltenborna, terapii manualnej Plaatsmana i Medycznego Treningu Funkcjonalnego. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fizjoterapeuta Polskiej Misji Olimpijskiej podczas EYOF 2015.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy