Opuchnięte nogi po długiej podróży samochodem

Witam mam pytanie duzo jezdze w interesach do Moskwy z uwagi na specyfike biznesu musze poruszac sie autem po podrozy ok 35 godzin non stop mam bardzo popuchniete nogi czy to nie jakis objaw choroby? Pozdrawiam Slawek

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Najprawdopodobniej nie jest to odstępstwo od normy. W przypadku bardzo długotrwałej siedzącej pozycji ciała dochodzi do utrudnionego odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych i powstawania obrzęków. Proszę zauważyć że jest to stan sprzyjający zakrzepicy żył kończyn dolnych i jest czynnikiem ryzyka zatorowości płucnej. Proponuję skonsultować się z lekarzem i rozważyć profilaktykę przeciwzakrzepową.