Dlaczego żylaki są przeciwwskazaniem do zabiegu?

Witam, w marcu tego roku miałam zostać operowana, ponieważ mam uszkodzoną łękotkę i chrondomolację 2. stopnia. Ponieważ miałam dziwne dolegliwości, m.in. uczucie gorąca w łydce i pulsowanie żył, zostałam skierowana na badanie USG żył. Tam okazało się, że w jednej nodze mam niewydolność żył. Nie wiem, jak będzie wyglądało leczenie, ponieważ do naczyniowca mam wizytę na połowę kwietnia. A moje pytania brzmią: jak to jest możliwe, że niewydolność jest tylko w jednej nodze? Dlaczego lekarz kazał mi odłożyć operację i na jak długo? Czy mogę oddawać krew (oddaję regularnie honorowo)? Dodam, że w stacji krwiodastwa wyniki krwi mam zawsze cudne, krew spływa ładnie szybko, nie mam problemów z cisnieniem. Bardzo się boję, ponieważ kolano mi dokucza i chciałabym mieć już je zoperowane. Bardzo proszę o poradę i z góry bardzo bardzo dziekuję :))

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam. Nie wspomina Pani w wyniku badania USG doppler, że stwierdzone zostały u Pani konkretnie żylaki jednej z kończyn dolnych, gdyż jak zrozumiałam, problem dotyczy jedynie niewydolności żylnej, która zazwyczaj bywa następstwem obecności żylaków. Niewydolność żylna może dotyczyć nie tylko żył głębokich, ale także żył powierzchownych i żył przeszywających, które mogą ze sobą współistnieć. Jak mniemam, chodzi w Pani przypadku o niewydolność żyły odpiszczelowej wielkiej, która uchodzi do żyły udowej w pachwinie i ma tam zastawkę, która w normalnych warunkach uniemożliwia cofanie się krwi pochodzącej ze spływu tej żyły. Chociaż żyły powierzchowne odprowadzają przez żyłę odpiszczelową wielką tylko ok. 20% krwi z kończyny dolnej - taki stan świadczy o upośledzonym odpływie krwi żylnej w całej kończynie, co sprzyja powstawaniu zakrzepicy. Ponieważ wszystkie operacje, po których następuje unieruchomienie na pewien czas kończyny, sprzyjają powstawaniu zakrzepicy żylnej – u Pani to ryzyko jest spotęgowane przez stwierdzoną niewydolność żylną kończyny. Dlatego decyzja o przesunięciu operacji była słuszna, ponieważ powinna Pani zostać skonsultowana przez chirurga naczyniowego, który po zbadaniu Pani i zapoznaniu się z wynikiem badania usg doppler określi, jak duże jest to ryzyko, czy wymaga Pani jakiegoś dodatkowego postępowania leczniczego (np. wcześniejszego usunięcia niewydolnej żyły) i jaką profilaktykę zapobiegającą powstaniu zakrzepicy po operacji Pani kolana powinno się zastosować w tym przypadku. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.