Jak rozpoznać stan zapalny żył?

Witam a teraz mam pytanie jak rozpoznać ten stan zapalny żył czy to przebiega objawowo z czego to się bierze na ten zator płucny może zachorować każda osoba nawet noworodek jest jakaś reguła na to ?? I czy są przy zatorze płucnym jakiekolwiek szanse na uratowanie człowieka ?? jak można przed czasem rozpoznać tą chorobę?? Istnieje taka możliwość ratunku czy nie ma żadnej szansy ?? Czy takie coś można wykryć przed czasem i jak to leczyć?? Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Rozumiem, że chodzi Pani o chorobę zakrzepową żył głębokich, która może prowadzić do zatorowości płucnej.
Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która charakteryzuje się powstawaniem zakrzepów w układzie żył głębokich, najczęściej kończyn dolnych. Choroba ta ma wiele bardzo poważnych następstw m.in. zatorowość płucna, stąd wymaga pilnego rozpoznania oraz włączenia leczenia.
Zatorowość płucna polega na zamknięciu naczyń krążenia płucnego w wyniku urwania się zakrzepu, w przebiegu choroby zakrzepowej żył głębokich.
W celu rozpoznania zakrzepicy wykonuję się badanie USG dopplerowskie żył kończyn dolnych, flebografię (badanie radiologiczne, kontrastowe żył) badanie MRI oraz oznaczenie stężenia D dimerów w osoczu. Natomiast w przypadku zatorowości wykonuję się badanie RTG płuc, arteriografię (badanie radiologiczne, kontrastowe tętnic), angio-TK lub angio-MRI, scyntygrafię płuc, echokardiografię, EKG oraz badanie stężenia D dimerów w osoczu.
Jeśli ma Pani obawy związane z zakrzepicą i zatorowością, sugerowałbym udać się Pani do lekarza rodzinnego w celu konsultacji.

Pozdrawiam serdecznie.