Podwyższony poziom D-dimerów a zatorowość płucna

Czy podwyższony poziom D-dimerów (1210) może świadczyć o zatorowości płucnej? Objawy: podwyższony poziom D-dimerów (wcześniej 1370, obecnie j. w.) wysoka temperatura wyst. od maja do czerwca, ustała po pobycie w szpitalu, oraz zażywaniu augmentin, później doksycykliny bóle kostno-stawowe występujące uderzenia gorąca głośne bicie serca cholesterol jest lekko podwyższony Badanie USG kończyn dolnych nie wykazało zakrzepu W mojej rodzinie wyst zawały serca, cukrzyca, cholesterol, wysokie ciśnienie

Lek. Magdalena Pikul

Witam1
Poziom D-dimerów jest badaniem bardzo czułym ale mało swoistym. Oznacza to że podwyższony poziom może, ale nie musi świadczyć o zatorowości płucnej. Aby postawić taką diagnozę należy wykonać badanie angio-TK.