Opuchnięte stopy w kostkach w 32 tygodniu ciąży

Witam jestem w 32 tygodniu ciąży i od kilku dni mam spuchnięte stopy w kostce i z drugiej strony kostki. Czy to z powodu dużego brzucha? jak sobie z tym radzić aby opuchlizna nie szła wyżej na nogi? proszę o radę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, w ciąży dochodzi do ucisku ciężarnej macicy na żyły biodrowe i zastoju krwi w obrębie kończyn dolnych. Może Pani stosować dostępne w aptekach rajstopy uciskowe i środki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Istotne jest, aby Pani nie przebywała długo w jednej pozycji stojącej lub siedzącej, gdyz sprzyja to zastojowi. Pozdrawiam.