Osłabienie, senność, łamliwość paznokci, opuchlizna twarzy i dłoni

Witam serdecznie, jestem 33 letnią kobietą. Objawy, tj, osłabienie, senność, łamliwe paznokcie, opuchlizna twarzy i dłoni, obfite nieregularne miesiączki, nadmierna potliwość, szczególnie na plecach, pojawiające się czarne włoski na brzuchu, palcach u stóp, ostatnio na klatce piersiowej, skłoniły mnie do zrobienia badań. Wyniki jakie otrzymałam to: TSH 1,88 norma 0,27-4,20 FT3 2,99 norma 2,30-4,20 FT4 0,97 norma 0,93-1,71 Czy te objawy mogą sugerować chorobę tarczycy? jakie badania wykonać?

Dzień dobry,

Na podstawie podanych wyników nie można postawić rozpoznania niedoczynności tarczycy. Jeśli się Pani bardzo martwi to proszę wykonać sobie oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG. Dodatkowo warto oznaczyć androgeny we krwi z uwagi na nadmierne owłosienie. Niewykluczone, że konieczna będzie dodatkowa diagnostyka. Proszę udać się do dobrego endokrynologa, który po zbadaniu Pani podpowie jakie badania powinna Pani sobie zrobić.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz