Witam serdecznie! Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym z wyboru u ciężarnych. Tabletki zawierają przeważnie 500mg tej substancji. Dziennie można zażyć najwyżej 4 gramy (czyli 8 tabletek). Za jednym razem można zażyć 1-2 tabletek (500-1000mg). Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć dawki maksymalnej, tj. 4g/dobę. Paracetamol należy do kategorii B wg FDA. Do grupy tej należą leki, których wykazano działanie szkodliwe na zwierzęta, ale nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych u kobiet ciężarnych. Pozdrawiam
Paracetamol wykazuje niewielkie działanie przeciwzapalne, działa poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenezy ale nie należy do grupy NLPZ.
Paracetamol stosowany rzadko, sporadycznie i w niewielkich ilościach nie wykazuje oddziaływania negatywnego na dziecko. Dziennie można przyjąć maksymalnie 4 g preparatu. Nie wolno przekraczać tej dawki. Najpierw należy zawsze przeczytać ulotkę. Paracetamol należy do grupy B wg. FDA. Oznacza to , że badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
W ilości, w jakiej Pani przyjęła paracetamol nie zaszkodzi on dziecku. Należy jednak pamiętać, żeby w ciąży starać się leczyć bóle przyczynowo czyli np. jeśli ból pochodzi od zęba starać się go wyleczyć.
Paracetamolu nie wolno przyjmować w ciąży przewlekle. W badaniach wykazano, ze przyjmowanie paracetamolu przez ponad 3 tygodnie powoduje u dziecka różne wady w tym np. ADHD, zaburzenia układu hormonalnego matki, co przyczynia się do nieprawidłowości przy rozwoju mózgu płodu. Przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży w dużych dawkach i regularnie, zwiększa też ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Badania w tym względzie nie są jednak jednoznaczne, 3 z 6 badań sugerowały zwiększoną częstość występowania astmy u dzieci, reszta wskazuje że nie ma to wpływu na występowanie astmy.
Paracetamol jest lekiem wykazującym niewielkie działanie przeciwzapalne. Powinien być przyjmowany w najmniejszych skutecznych dawkach czyli np. 500 mg. Wskazaniem do jego przyjmowania jest występowanie umiarkowanego do silnego bólu i stanów gorączkowych.
W czasie ciąży nie wolno stosować następujących leków z grupy NLPZ: ibuprofenu, naproksenu, aspiryny, etopiryny czy metamizolu oraz preparatów zawierających pseudoefedrynę.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy w ciąży można przyjmować Tarsime? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Stosowanie antybiotyku Amotaks w ciąży – odpowiada Elżbieta Rhone
- Stosowanie wziewów a starania o ciążę – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy można starać się o dziecko podczas przyjmowania antybiotyku? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy w takim razie możemy bezpiecznie starać się o dziecko podczas zbliżającej się w tym cyklu owulacji? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Wpływ ketonalu na rozwój ciąży – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy antybiotyk clindamycin wpływa na płód? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Plamienia w 8 tygodniu ciąży u 22-latki – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Zażycie tabletki przeciwbólowego po wypiciu kieliszka wódki – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Dozwolona dawka paracetamolu w ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Działanie leków przeciwbólowych - jak wpływają na organizm i ile czasu działają?
Leki przeciwbólowe, zwane także analgetykami, to r
Paracetamol i Apap w ciąży - bezpieczeństwo, wskazania, dawkowanie
Paracetamol i Apap to leki o działaniu przeciwbólo
Poltram combo - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Poltram combo to lek o działaniu przeciwbólowym, k