PCOS a czas leczenia i planowanie dziecka

Dziękuję za poprzednią odpowiedź odnośnie pcos. Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy ważne jest to kiedy zacznie sie leczenie? czy warto zacząć się już leczyć, czy można z tym poczekać aż do planowania dziecka? Czy czas ma tu jakiekolwiek znaczenie? z góry dziekuję za odpowiedź

Witam!
Jeśli w badaniu USG widocznych jest więcej niż 12 pęcherzyków lub jajnik ma znacznie zwiększona swoją objętość należy i rozpoznane jej zespół policystycznych jajników leczenie należy rozpocząć natychmiast, ponieważ nie wyrównany poziom hormonów może prowadzić do bezpłodności ale także do wielu innych niekoniecznie przyjemnych objawów dla kobiety. Planowanie dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej ponieważ z reguły płodność kobiety spada z roku na rok. Cykle w PCOS są bezowulacyjne, więc leczenie farmakologiczne i dieta są konieczne. Warto skonsultować się z kilkoma ginekologami, ponieważ choroba ta daje wiele kluczowych, charakterystycznych objawów, ale od lat diagnoza ginekologom sprawia problem i nie zawsze jest jednoznaczna.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek