PCOS: Jakie jest prawdopodobieństwo, że zajdę w ciążę?

Witam. Leczę się na PCOS od ponad roku biorę syntetyczny progesteron. Moje jajniki w dużym stopniu pokryte są pęcherzykami. Czy będę musiała zmienić leczenie gdy zdecyduje się na dziecko? Jakie jest prawdopodobieństwo, że zajdę w ciążę bez zmiany tabletek?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Syntetyczny progesteron, który Pani przyjmuje, nie jest leczeniem PCOS, które jest schorzeniem nieuleczalnym. Możemy łagodzić jego objawy. Najlepsze co może Pani zrobić we własnym zakresie, to spróbować schudnąć, jeśli ma Pani nadwagę. Jeśli nie występują u Pani naturalne miesiączki, to najpewniej nie dochodzi też do owulacji. Chcąc zajść w ciążę konieczna będzie w takim przypadku stymulacja hormonalna jajeczkowania lub zabieg chirurgiczny na jajniku, który nieraz przywraca jajeczkowanie na pewien czas.

Trudno mówić o prawdopodobieństwach przy PCOS, każdy przypadek jest nieco inny, każdy organizm inaczej reaguje na poszczególne metody wspomagania płodności. Ważne, żeby chcąc zajść w ciążę znalazła Pani właściwego lekarza, specjalizującego się w leczeniu niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie